You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.
Po-Pá 8:30 - 17 :00 hod. Sobota 8:00 - 11:30 hod. Neděle zavřeno 603232395, 739055263

Jak si vybrat správnou nástrahu?

BARVA

Přírodní barvy: Imitují přirozenou potravu a jsou ideální do čisté vody či jasného počasí.Křiklavé  barvy:  Jsou  vhodnější  do  kalné  vody  nebo  oblačného  počasí,  protože  jsou  lépe  vidět.  Křiklavá barva navíc dokáže vyprovokovat dravce k útoku, i když nemá hlad.UV barvy: Speciální barva s UV body, které se ve vodě rozzáří. UV barvy vnímají ryby pod hladinou velmi silně.  „NS“  Natural  Skin  barvy:  Realistické  barvy,  které  do  detailu  znázorňují  přesnou  kopii  přirozené potravy-rybky.

ZVUK

Nástraha  vydávající  zvuk  „rachot“  zaujme  dravce  i  na  velkou  vzdálenost.  Navíc  dokáže  vyprovokovat k útoku i neaktivní dravce. Na silně prochytávané vody se zkušenými rybami je však někdy lepší používat nástrahy tiché.

POTÁPIVOST

„F“ FLOATING (plovoucí): Vhodné do mělkých či zarostlých vod nebo pro lov u hladiny.

„SP“ SUSPENDING (vyvážený): Zůstanou stát v dané hloubce, když přestanete navíjet.

„S“  SINKING  (potápivý):  Vhodné  pro  lov  ve  větší  hloubce,  blízko  dna  nebo  na  mírně  tekoucích vodách.

„HW“  HEAVY  WEIGHT  (rychle  potápivý):  Vhodné  do  silného  proudu  nebo  pro  daleké  hody, kdy i malá nástraha je dostatečně těžká. HW nástrahy je většinou nutné více oživovat špičkou prutu než jiné typy woblerů.

VELIKOST

Malé nástrahy (3,9-6 cm): Určeny především pro lov pstruhů, tloušťů nebo okounů. Střední nástrahy (7-12 cm): Výborně se hodí na štiky, candáty nebo boleny. Velké nástrahy (nad 15 cm): Určeny na velké štiky, sumce nebo mořský rybolov. I relativně malá štika často radši zaútočí na velkou nástrahu, není tedy důvod se velkých nástrah bát!

VIBRACE

Dravci  reagují  na  různé  druhy  vibrací  v  závislosti  na  okolních  podmínkách  či  počasí.  Míru  vibraci ovlivňuje typ a tvar nástrahy nebo také rychlost či způsob navíjení (twitching, jerking, ...).Mírná vibrace: Nástrahy typu „smáček“ s ocáskem ve tvaru písmene V.Střední vibrace: Nástrahy s twisterovým ocáskem nebo drobnější kopýtka.Vysoká vibrace: Nástrahy s širokým kopýtkem.U woblerů je vibrace ovlivněna velikostí lopatky a agresivitou chodu nástrahy.DOPORUČENÍ:  Na  neznámých  vodách  vždy  začněte  vláčet  s  nástrahou  s  vysokou  vibrací  (např. Crank woblery).

VŮNĚ 

Aromatizovaná  nástraha  lépe  imituje  přirozenou  potravu  a  ryby  k  ní  chovají  větší  důvěru.  Díky  tomu  budete  mít  méně  nedobraných  záběrů,  protože  dravci  ji  vždy  pozřou  hlouběji.  Navíc láká ryby z větší vzdálenosti. Doporučujeme také používání dipů a atraktantů.2

Vlačecí a umělé nástrahy.